Fri19042019

SON Güncelleme03:00:40 AM GMT

GEÇMİŞTEN GELECEĞE GİRİŞİMCİLİK SIRLARI

  • PDF

TAHSİN ATAİZİ

 

Geçtiğimiz günlerde Haliç Üniversitesi Kağıthane Yerleşkesinde “Girişimcilik ve Pazarlama Kulübünün düzenlediği “Girişimciler Buluşuyor” zirvesiyle alanlarında başarılı girişimci kişileri buluşturdu. Bu zirvede dikkati çeken husus Türkiye'nin en genç Mütevelli Heyet Bşk. Av. Mansur Topcuoğlu, kendilerinin hayat hikayelerini, geçtikleri yolları ve girişimciliğin sırlarını Haliç Üniversitesi gençlerine sohbet havasında ders olarak sundular. Av. Mansur TOPÇUOĞLU'nun yaptığı sunum; gerçek hayattan, yaşamdan canlı örnek dinleyiciler tarafından ilgiyle takip edildi.
TOPÇUOĞLU’nun çok çarpıcı kodlarla belirlediği GİRİŞİMCİLİK ve SIRLARI’nı özetle ifade ederken, dinleyenleri gerek anlatımı, gerekse vücut diliyle ifade ettiği konulardaki etkileyici üslubu başlı başına bir ders niteliğindeydi. Haliç Üniversitesi'nin de eğitici, öğretici bir ders programı olarak herkes tarafından ilgiyle izlenen ve bu programı izleyen bir kişi olarak öğrencileri kıskandım diyemiyorum, sadece gıpta ettim, kıskanmadım. Neden mi? Böyle bir ortamı tahsil hayatım boyunca yaşayamadığım için. Eğer yaşamış olsaydım; herkes gibi benim de hayallerim vardı. Gerçi hayallerinin peşinden koşamayıp o ortamı yaşayamayanlar için suç ne ortamda ne de öğretmenlerimizdedir. Bugünlere geldiysek öğretmenlerimiz sayesindedir.
Özetle;
Girişimciliği, ticari başarı ile sonuçlanan ve sonuçlanmayan faaliyetler olarak tarif ederken bu işin birinci şartının farkındalık olduğunu belirten TOPÇUOĞLU kendimizin ve ortamınızın farkındalığından haberdar olunmasını tavsiye etti. “İyi bir girişimci olacak iseniz mutlaka hayal kurunuz. Kurduğunuz hayallerin de peşinden koşunuz, takipçisi olunuz” dedi.
İkinci Şartın ise öngörülemeyeni öngörmek, bazılarından farklı düşünüp farklı görebilmek. Örneğin; herhangi bir yarışmada iyi derece alabilme isteği yerine bir numara olmayı hedeflemek(Birincilik, Şampiyonluk gibi).
TOPÇUOĞLU üçüncü şartın ise; harekete geçmenin esas olduğu, sabit oturup sadece düşünmekle değil, düşüncelerimizi de hayallerimizle birleştirmenin gerektiğini belirtti.
Dördüncü şartı ise; risk almada ise “Cesaretinizle bir bütün olup kazanmak için icabında kaybetmeyi de göze almanın esas olduğu gerçeğidir”. Bir örnekle de herhangi bir seçimde 1 oy alacağınız varsayılan oylamada dahi adaylıktan vazgeçmemek gibi ısrarcı konularda takipçi olunmasını tavsiyesi...
Altıncı Şart: “Değişim, değişimlere ayak uydurmak, herşeyin ve herkesin değişimini okuyabilmesi dünyanın gittiği yönü de iyi okuyabilmesi ile mümkündür” diyerek öğrencilere hitaben, “Zeki olabilirsiniz. Zekanın asıl göstergesi bilgi değil HAYALdir. Değişime ayak uydurun, herkesin bakmadığı pencereden bakmayı deneyin. Hayatınızda ROL alın ROL kapın Türkiyemizde 32 milyon genç var. Sizlere gençlere ihtiyaç duyuyoruz. Büyükler çocukları teşvik edin.Teşvik alan çocuklarınız hayatta ivme kazanacaktır. Yol alacaklardır istikbale doğru. Bu benim bir isteğim değil, bizlerin hepimizin arzusudur. Türk toplumu için geleceğimiz için” diyerek konuşmasını tamamladı.Dolayısıyla; bizler de Girişimcilik Sempozyumunun izleyicisi olarak; Sayın Av. Mansur TOPÇUOĞLU’nun söylemine % 100 arkasında olarak katılıyoruz. Ben de şahsi düşüncem olarak: “Kolay yollara sapmadan, kabiliyet ve özelliğinizin farkındalığında olmadan, bazı TV programlarının etkisinde kalarak kabiliyetiniz dışında TOP'a POP'a girmeyin!... TOP POP derken yanlış giriş sizi sakatlar. Sonra ne girişimciliğiniz kalır, ne bir işiniz olur.
Yeni ve gelişen Türkiye sloganıyla Atatürk’ümüzün düsturu Muassır medeniyetler seviyesine ulaşmamız için de; ileri daima ileri diyerek, geçmişten ders alarak, geriye bakmadan dünya devleri arasında layık olduğumuz zirvelerde olabilmektir hedefimiz. Her şey Türkiyem için, Her şey demokratik laik ortamda Türkiye Cumhuriyetimizin ilelebet sonsuza dek payidar kalması geleceğimiz torunlarımız içindir.
2014-2015 Eğitim ve Öğretim döneminde yapılan bu sempozyumda; söz konusu aslımız neslimiz ve geleceğimiz ise bu uğurda; ATATÜRK'ümüzün gençliğe hitabındaki Birinci vazifemizden başlarsak; ATATÜRK “ Türk İstiklali, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahili ve harici bedbahların olacaktır. “ diye Gençliğe Hitaben ödev söyleminde dikkati çeken bir hususu da özellikle zikretmeden yazmadan geçemeyeceğim... “Bütün şeriatten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve delalet hatta hıyanet içinde bulunabilirler, hatta iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet, fakr-ü zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir. Ey Türk istikbalinin evladı! İşte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen; Türk İstiklal ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur!
Başta Mansur TOPÇUOĞLU’nun konuşma ve tavsiyeleri ile, son bölümde hissiyatımızla temennilerimiz, yol gösterici üslubumuz gençlerimizi ve kimseyi üzmesin. Zira kimsenin ne yol göstermesine, ne tavsiyelere ihtiyacı olmayabilir. Gençlerimizin nasihat çağında olmadığını da biliyor ve onları takdir etmiyor değiliz. Ancak; ben dahil hepimizin nasihat olmasa da tavsiyelere ihtiyacı olabilir diyorum.
“Umut hedef koymayı gerektirir.
Hedef koymak, emek ve aklı gerektirir
Emek ve Akıl, özgürlüğü kullanabilmeyi gerektirir.”
Ey Sevgili Gençler! İstikbalde hayallerinizin gerçekleşmesi temennisiyle geleceğe selam olsun...

 

 

 

Saygılarımla
Tahsin Ataizi

Yorumlar  

 
0 #2 Mehmet Tural 02-01-2016 06:04
Güzel yazınız için çok teşekkürler, özellikle farkındalık yaratmak için neler yapılması gerektiğini iyi vurgulamışsınız . Yazılarınızı bekliyoruz. Saygılarımla.
Alıntı
 
 
0 #1 Kılıç Ediz İZ 28-08-2015 12:59
Komutanım güzel yazılarınızın takipçisiyim,Ge nçlere verdiğiniz öğütlerden bizlerde faydalanıyoruz Daha güzel günler ümit ve dileğiyle,sevgi lerimi sunuyorum.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile