Salı19032019

SON Güncelleme05:00:40 PM GMT

Başbakan Davutoğlu'ndan Yeni Anayasa Açıklaması

  • PDF
ahmet davutoğlu yeni anayasa
Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni anayasa görüşmeleri çerçevesinde TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile yaptığı görüşmenin ardından önemli açıklamalarda bulundu.
 
Davutoğlu'nun açıklamaları şöyle: "Anayasa konusunda önemli girişimlerde bulunduk. 33 yıldır kimsenin memnun olmadığı anayasa halen gündemde. Bu nedenle katılımcı ve güçler ayrılığı prensibine dayanan insan onurunu öne çıkaran yeni bir anayasa fikriyle halkın önüne çıktık. Bütün partiler sivil anayasa vaadinde bulundu. 12 Eylül Anayasasından memnunum' diyene kimse rastlamadı. Sivil anayasa vaadinde bulunmayan bir parti ve hükümet yok. Anayasa mutabakatla çıkarılması gereken bir metindir. Yeterli sayımız olmuş olsa dahi mutabakat gayreti içinde olurduk. Sayın Genel Başkanlara söylediğim gibi bu metin herkesin içine sinmesi gereken bir metin. Geçmişte böyle düşünülmüş olsaydı bu duruma gelinmezdi."
 
3 SİYASİ PARTİ 3 KONUDA ANLAŞTI
"HDP'nin eş başkanları randevuların talebine yakışmayan açıklamalar yaptılar. Ben muhatabımda ciddiyet ve samimiyet ararım. Bu ciddiyeti gösteren Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile görüşmeler gerçekleştirdik. Sayın Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile görüştük. Kendilerine teşekkür ediyorum. Konuları açık yüreklilikle ele aldık." diyen Davutoğlu, yapılan görüşmelerin sonuçlarına dair şu açıklamalarda bulundu: "Bu görüşmede Kılıçdaroğlu ile 3 konuda mutabakata vardık; 12 Eylül anayasasını kaldırmak için birlikte çalışma. Meclis'in daha etkin ve süratli aynı zamanda denetime açık şekilde iç tüzük reformların yapılması. Vize muafiyeti başta olmak üzere AB reformlarında işbirliği yapma konusunda anlaştık. Ardından Sayın Bahçeli ile görüştüm. Aynı konularda kendisiyle de mutabık kaldık. Şu anda 3 siyasi parti bu 3 konuda anlaşmış durumdadır. Anayasa ve İçtüzük bundan sonra Meclis içinde yürütülmesi gereken süreçlerdir. Yani yürütme olarak biz görevimizi yapıp muhalefetle ortak bir zemin oluşturduk, şimdi artık görev Meclis'in görevidir. (Uzlaşma Komisyonu) Liderlerle yaptığım görüşmelerden edindiğim, işleyiş biçiminde bir değişiklik yapmamak yönünde. Uzlaşma Komisyonu'na 6 ay süre düşünüyoruz. 6 ay sonra muhalefet liderleriyle tek tek ya da topluca bir araya gelebiliriz."

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile