Fri19042019

SON Güncelleme03:00:40 AM GMT

Yine Bakırköy Yine Fiyasko!

  • PDF
yine-bakirkoy-yine-fiyasko

 

SSK Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ihaleye çıkarılarak satılmasını engellemek ve protesto etmek amacıyla toplanmak isteyen Bakırköylüler, tüm duyurulara ve çağrılara rağmen istenen sayıya ulaşamadılar. Büyük katılım beklenen protestoda tam bir fiyasko yaşandı.


Yapılan duyurulara ve sosyal medya üzerinden yapılan çağrılara rağmen 230 bin nüfuslu Bakırköy’de Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan eyleme sadece 50 kişi katıldı. Burada basın açıklaması yaparak ve esnafa bildiri dağıtarak hastanenin olduğu alana giden grup hastane önünde de sloganlar attı. Grup, bir gün sonra yapılacak ihaleye giderek protesto eylemlerine devam edeceklerini belirterek tüm Bakırköylüleri ihalenin yapılacağı Ataşehir’deki TOKİ Emlak Konut GYO Binası’na davet etti. Cumhuriyet Meydanı’ndan otobüsler kalkacağını da belirten grup bu duyuruyu da sosyal medya aracılığıyla etkin bir şekilde yaptı.


Bakırköy Kent Savunması, Mimarlar Odası ve Çamlık Forumu’nun öncülüğünü yaptığı grubun çağrılarına ise Bakırköylüler sessiz kaldı. İhalenin yapılacağı gün de tüm çağrılara rağmen sadece 27 kişi ile Ataşehir’e hareket edildi. Merkezi Ataşehir'de bulunan TOKİ Emlak Konut GYO binası önünde eylem yaparak, basın açıklaması yapıldı. Bakırköy Cumhuriyet Meydanı'n dan hareket eden gurubu parti programı yoğunluğu nedeniyle katılamayacağını ifade eden CHP Bakırköy İlçe Başkanı Celal Sevinç uğurlarken, Ataşehir'e gelen gurubu Ataşehir CHP İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak karşıladı. Ataşehir Koordinasyon Merkezi’nde misafir edilen grup daha sonra ihalenin yapılacağı TOKİ Emlak GYO binası önüne giderek, basın açıklaması yaptı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı bina girişinde basın açıklaması yapan grup, sloganlar atarak TOKİ'yi ve ihaleye katılan firmaları protesto etti.


İHALE OLMADI, TEKLİFLER ALINDI
Eylem sırasında TOKİ yetkilileri ile görüşen gruba bu gün ihale yapılmayacağını, sadece tekliflerin alınacağını, ihalenin ise daha sonra belirlenecek olan bir tarihte yapılacağını söyleyen TOKİ yetkilileri, grubun belirleyeceği 4 kişi ile görüşme yapabileceklerini söylediler. Yapılan açıklamanın ardından, Yenimahalle Muhtarı Nihat Şahin, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Yöneticisi Çetin Yılmaz, Bakırköy Kent Savunması adına Ziya Disanlı, Tekstil ve Deri İşçileri Sendikası Genel Başkanı Aykut Akduman, yetkililerle görüşmek üzere binaya girdiler. TOKİ yetkilileri ile görüşmeye girdikten sonra dışarıya çıkan grup, "Yetkililer bize şimdi de görüşmeyi gerektirecek herhangi bir durumun olmadığını, dışarıdaki kalabalığın görüşmeyi etkileyeceğini söyleyerek, görüşmekten vazgeçtiklerini ilettiler" dedi.


HASTANE ARAZİSİ İÇİN HAZIRLANAN PLAN NOTLARI
Hastanenin arazisi için hazırlanan plan notlarına göre “Ticaret alanında iş merkezleri, ofis-büro, çarşı, çok katlı mağazalar, katlı otoparklar, alışveriş merkezleri ve otel gibi konaklama tesisleri, sinema, tiyatro, müze, kütüphane, sergi salonu gibi kültür tesisleri, lokanta, restoran, gazino, düğün salonu gibi eğlenceye yönelik birimler, yönetim binaları, ticari katlı otopark, banka, finans kurumları, yurt, kurs, dershane, özel eğitim ve özel sağlık tesisleri gibi ticaret ve hizmet fonksiyonlarına ilişkin yapılar yapılabilir. Oranlara bakılmaksızın birden fazla fonksiyon bir arada yer alabilir” ifadeleri yer alıyor.

HASTANENİN TARİHİ
Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi SSK Sultanahmet Hastanesi Hariciye ve Nisaiye Servisi adı ile 01.09.1952 tarihinde faaliyete geçti. Sultanahmet Hastanesi’nin Hariciye Servisi’nin SSK İstanbul Hastanesi’ne devredilmesinden sonra, Nisaiye ve Doğum Servisi yerinde kalarak 28.10.1959 tarihinden itibaren Bakırköy Doğumevi ve Dispanseri Başhekimliği adı altında bağımsız bir birim olarak 66 yatak kapasitesi ile faaliyetini sürdürdü. Hastanenin yatak kapasitesi 26 Nisan 1967 tarihinde 200’e, 13 Ekim 1967 tarihinde ise 400’e (300’ü doğum ve 100’ü bebek olmak üzere) çıkarıldı. Kadın Hastalıkları ve Doğum branşında asistan eğitimi 1970’li yıllarda başladı. Eski bina tahliye edilerek yıkılmış, tamamı bitirilen ve hizmet veren ek tesis ilk olarak 31 Ağustos 1975 tarihinde kullanıma açıldı. Poliklinik hizmetleri ek bina inşaatı devam ederken, Poliklinik Hizmetleri “Bakırköy Dispanseri” adı altında başka bir binada ve ayrı bir Başhekimlik olarak faaliyetini sürdürdü. Bakırköy Dispanseri, 01 Temmuz 1982 tarihinden itibaren yeni yapılan hastane poliklinik binasına taşındı. Hastanenin yatak sayısının, 28 Ocak 1986 tarihinden itibaren Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı tarafından 800 kadro yatağına çıkarılması uygun görüldü. Hastanenin adı Sosyal Sigortalar Kurumu Yönetim Kurulu tarafından, Sosyal Sigortalar Kurumu Bakırköy Doğumevi ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Baştabipliği olarak değiştirildi. Hastanenin ek tesisleri ile birlikte 21 Haziran 1986 tarihinde o dönemin Başbakanı Turgut Özal tarafından açıldı. Hastanenin kadro yatağının 464’ü Kadın Doğum yatağı, 336’sı ise Çocuk yatağı olmak üzere toplam 800 yatak ile hizmet vermeyi sürdürdü. 1988 yılında Çocuk Hastalıkları Kliniği’nde İhtisas hakkı verilip Asistan Eğitimi başladı.
Hastane 19 Şubat 2005 tarihi itibari ile İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi olarak Sağlık Bakanlığı’na devredildi. Hastane; Kadın Hastalıkları-Doğum, Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Cerrahisi branşlarında 533 kadro yatağı ve 526 fiili yatak ile hizmet sundu. Hastanede mekan yetersizliği nedeniyle doğum sonundaki hasta yataklarının yerine odiyometri ve I. Düzey Yenidoğan servisi açıldı ve dolayısıyla fiili yatak sayısı 505 ’e düştü. Hastane Mayıs 2011'de TOKİ tarafından Halkalı’ da yapılan İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne taşındı.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile