Salı19032019

SON Güncelleme05:00:40 PM GMT

İBB 'Kültür Sanat' Sezonunu Açtı

  • PDF
ibb-kultur-sanat-sezonunu-acti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı, 2015-2016 kültür-sanat sezonunun açılışını yaptı.

Çırağan Sarayı'ndaki etkinlikte konuşan İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, sanatçıların daha güzel günler görebilmeleri için gerçekten sanatlarıyla uğraşmaları ve sanatın hakkını vermeyi birinci meseleleri yapmaları gerektiğini dile getirdi. İBB Şehir Tiyatrolarının bu yıl 101 yılı geride bırakıp, 102. yılına adım attığına dikkati çeken Şen, "Ülkemizin gerçekten ihtiyacı olan, gerçek barış özlemine gönderme yapan, eli tetikte olan insanlara sanatın gücünü İstanbul Şehir Tiyatroları'ndan yollayacak o mesajı vermeye çalışacağız" ifadelerini kullandı.

İBB'nin uluslararası etkinliklerde de son derece önemli mesafeler aldığını belirten Şen, "Kore'yle geçtiğimiz ağustos ayında İpek Yolu Festivali açıldı. Toplam 62 ülkenin katıldığı festivalde İstanbul ve Türkiye onur konuğu olarak yer aldı. Açılıştan bir gün önce Özel Türk Günü düzenlendi ve biz de mehterimizle, sazımızla yerimizi aldık" dedi.

"Dünya üzerinde sekiz şubesi olan tek tiyatroyuz"

Etkinliğe katılan tiyatro sanatçısı Zihni Göktay da yeni sezonun güzellikler getirmesini dileyerek, "K ültür ve sanat çok önemli. Yüz yıllık bir kurum olan Şehir Tiyatroları'nda, 28 yıl Lüküs Hayat'ta oynadım ve rekor kırdım. Hiç kesintisiz. Etrafımda 134 oyuncu değişti. Şimdi Cibali Karakolu'nda devam ediyorum. Dünya üzerinde sekiz şubesi olan tek tiyatroyuz. Belediyelerin desteklediği birçok tiyatro var ama biz sekiz şubeyle yapıyoruz" diye konuştu.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile