Fri19042019

SON Güncelleme03:00:40 AM GMT

Geri HABERLER GÜNDEM DEMOKRASİ KAZANDI!

DEMOKRASİ KAZANDI!

  • PDF
demokrasi nöbeti

15 Temmuz gecesi FETÖ bağlantılı askerlerin gerçekleştirmek istediği darbe girişimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere hükümet ve muhalefetten siyasetçilerin demokrasi yanlısı dik duruşu ve Türk milletinin direnişi sayesinde bastırıldı. 

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanımlayan bir grup FETÖ yanlısı asker tarafından gerçekleştirilen askerî darbe teşebbüsü başlangıcında

Türk Silahlı Kuvvetlerinin resmî internet sitesi ve TRT'de yayınlanan bildiride ordunun yönetime el koyduğu ifade edilerek ülkede sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklanmıştı.

İstanbul'daki Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün jandarma tarafından kapatılması ile başlayan süreçte, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ve yaklaşık 50 kadar milletvekilinin mecliste bulunduğu sırada F-16 savaş uçakları meclis üzerinde uçuş yaparak parlamentoyu dört kez bombaladı. Ankara'nın Beştepe semtinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na bombalama girişiminde bulunulsa da başarılı olunamadı, Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir otelde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı suikast girişiminde bulunuldu. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal ve Jandarma Kuvvetleri Komutanı Galip Mendi darbeyi gerçekleştiren askerler tarafından rehin alındı.

Gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,başkomutan sıfatıyla gerçekleştirdiği konuşmada darbecilere hiçbir şekilde imkan tanınmayacağını ifade ederek halkı darbeye tepki göstermek için sokağa çıkmaya davet etti. Çağrının ardından, Türkiye'nin birçok ilinde darbe karşıtı protesto gösterileri düzenlendi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Lideri Devlet Bahçeli'nin darbe karşıtı ve demokrasi yanlısı açıklamaları ve Başbakan Binali Yıldırım ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ile diyaloğa geçerek darbeci teröristlere karşı verilen mücadelede destekçi olduklarını bildirmesi ile Türk milletinin darbe karşıtı tavrı daha da güçlenmiş oldu.

Son olarak CHP Lideri Kemal Kılıçraoğlu'nun çağrısıyla Taksim meydanında düzenlenen demokrasi mitingine farklı siyasi partilerden binlerce kişi katıldı.

Darbe girişiminin üzerinden günler geçmesine rağmen, 15 Temmuz gecesinden itibaren başlayan Demokrasi Nöbetleri devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi önü, Taksim, Üsküdar, Şişli gibi merkezi noktaların yanısıra karakol ve askeri birliklerin önünde toplanan vatandaşlar darbe girişimine karşı demokrasi nöbetlerine devam ediyor. Ak Parti il ve ilçe binalarında da süren demokrasi nöbetlerinin Başbakan Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “evlere dönün” çağrısına kadar devam etmesi bekleniyor.

240 ŞEHİT, 1.535 YARALI

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi sırasında 55'i Ankara'da, 5'i İstanbul'da, 2'si Muğla'da olmak üzere 62 polis, 4'ü Ankara, biri İstanbul'da 5 asker, 78'i Ankara, 94'ü İstanbul, 1'i Malatya'da 173'ü sivil toplam 240 kişi şehit oldu.

Darbe girişimi sırasında toplam bin 535 kişi de yaralandı. Hastanede tedavisi devam eden 623 kişi bulunurken, Ankara'da 96, İstanbul'da 23, Muğla'da 3, Sakarya'da 1, Bayburt'ta 1 olmak üzere 124 polisin, Ankara'da 18, Sakarya'da 2, İstanbul'da 1 olmak üzere 21 askerin, Ankara'da 800, İstanbul'da 589, Eskişehir'de 1 olmak üzere bin 390 sivilin yaralandığı öğrenildi.

KAMUDA GÖREVDEN ALINANLAR 70 BİNE YAKLAŞTI

FETÖ'nün darbe girişimi sonrası birçok kamu kurum ve kuruluşunda 69 bin 779 kamu çalışanı görevden uzaklaştırıldı. Başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olmak üzere ekonomiyle ilgili kurum ve kuruluşlarda ise 6 bin 172 personel açığa alındı. Derlenen bilgiye göre, aralarında Başbakanlık, Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜRKSAT AŞ, Ekonomi Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumunun (TAPDK) da bulunduğu birçok kamu kurum ve kuruluşunda görevden uzaklaştırma işlemleri gerçekleştirildi.

YÖK'te devlet üniversitelerinde 440'ı profesör, 525'i doçent, 654'ü yardımcı doçent olmak üzere toplam 2 bin 239 akademik personel ile 654 idari personel, vakıf üniversitelerinde ise 79'u akademik, 18'i idari olmak üzere toplam 97 personel hakkında işlem başlatıldı.

MEB'de merkez ve taşra teşkilatında görev yapan FETÖ ile irtibatlı kamu personeline yönelik çalışma kapsamında 21 bin 738 çalışan açığa alındı, özel okullarda ise 21 bin 29 personelin çalışma ruhsatı iptal edildi. Böylece MEB'de özel eğitim kurumları da dahil görevden uzaklaştırılan personel sayısı 42 bin 767 oldu.

İçişleri Bakanlığı darbeye karıştığı gerekçesiyle gözaltına alınan kişi sayısının 15 bin 846, tutuklu sayısının ise 8 bin 113 olduğunu açıkladı. 178'i general-amiral, 2 bin 728'i subay, 7 bin 106'sı diğer rütbelerden olmak üzere 10 bin 12 asker gözaltına alındı. 151'i general, bin 656'sı subay olmak üzere 5 bin 266 asker tutuklandı.

Emniyet teşkilatında 2 bin 901 polis gözaltına alındı, bin 19'u tutuklandı. 2 bin 167 hakim ve savcının gözaltına alındığı soruşturmalarda, bin 684 hakim ve savcı tutuklandı.

TSK'NIN AÇIKLAMASI

Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı'nca yapılan bilgilendirmeye göre, inceleme sonucu darbe girişiminde kullanılan silah, araç ve gereçlerin sayıları da belirlendi.

Buna göre, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine 8 bin 651 personel katıldı. Bunların bin 676'sını erbaş ve erler, bin 214'ünü askeri öğrenciler oluşturdu. Bu sayının Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personel mevcudunun yüzde 1,5’ine tekabül ettiğine dikkat çekilirken, Silahlı Kuvvetlerin kahır ekseriyetinin bu hain girişime şiddetle karşı bulunduğunun sayılar üzerinden de ortaya çıktığı belirtildi. Ayrıca darbe girişiminde 24'ü muharip olmak üzere, 35 uçak, 8'i taaruz olmak üzere, 37 helikopter, 74'ü tank olmak üzere, 246 zırhlı araç ve 3 gemi kullanıldığı kaydedildi.

FETÖ'nün darbe girişimine katılanlarda 3 bin 992 hafif silah bulunduğunun tespit edildiği vurgulanan bilgilendirmede, şu ifadelere yer verildi:

"Mazisi şan ve şerefle dolu, gücünü yüce Türk milletinden alan TSK içerisine sızmış illegal çete mensubu hain teröristlerin (FETÖ), ülkemize yaşattığı bu zillet ve rezalete katılan, destekleyenlerin ve kullandıkları araçların oranı genel olarak ortalama yüzde 1,5 seviyesinde kalmıştır. TSK bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemize ve milletimize yönelecek her türlü tehdidi bertaraf edecek güce ve kararlılığa sahiptir. Bundan kimsenin zerre kadar şüphesi olmasın. 'Devlet namusumuzdur' düsturuyla yola çıkmış olan bu vatanın evlatları bu yolda gözünü kırpmadan canlarını seve seve feda edeceklerdir."

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile