Fri19042019

SON Güncelleme03:00:40 AM GMT

Geri HABERLER GÜNDEM TREN İSTASYONU TAŞINIYOR FLORYA HALKI TEPKİLİ

TREN İSTASYONU TAŞINIYOR FLORYA HALKI TEPKİLİ

  • PDF
MANŞET
Marmaray projesi kapsamında yenilenmesinin 2018 yılında bitmesi planlanan Gebze-Halkalı banliyö tren hattı üzerinde bulunan Florya İstasyonu’nun yerinin değiştirilmek istenmesi dernekler ve bölge halkı tarafından tepkiyle karşılandı. 
 
Son aylarda tartışma konusu olan ve Floryalılar’ın büyük tepkisini çeken Florya Tren İstasyonu’nun yerinin değiştirilmesi konusunda Florya Atatürk Ormanı’nı Koruma Derneği Başkanı Taner Dayı, istasyonların kamunun kullanımına, yararına göre yerlerinin belirlenmesi gerektiğini ve bu doğrultuda Şenlikköy, Basınköy, Sefaköy, Beşyol’da ikamet edenlerin yürüme mesafesinde bile ulaşabildiği eski Florya Tren İstasyonu’nun aynı yerinde kalmasını istediklerini, Aqua Florya AVM karşısına kaydırılması düşünülen istasyonu istemediklerini söyledi.
 
Konuyla ilgili daha önce Ataköy Gazetesi'ne açıklamalarda bulunan FLODER Başkanı  Dayı, “Florya Tren İstasyonu’nun Aqua Florya AVM karşısına kaydırılması çok önemli bir konu. İstasyonların Florya Sahilleri’ndeki rant bölgelerine kaydırılarak rant edilmesi amacıyla uygulanacak olan bir proje bu. Aqua Florya’ya bir istasyon yapmak istiyorlar. Nedeni de şu; insanların orayı kullanarak oradaki AVM, otel ve restoranlardan faydalanmasını sağlamak. Biz buna dernek ve Florya sakinleri olarak şiddetle karşı çıkıyoruz”  şeklinde konuşmuştu. 
 
Geçtiğimiz yıl Haydarpaşa Marmaray Hattı Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret ettiklerini ve Florya Tren İstasyonu’nun yerinde kalmasını talep ettiklerini hatırlatan FLODER Başkanı Taner Dayı, “Geçtiğimiz yıl Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret ettik. Ziyaretimiz sırasında baktık ki, çalıştıkları projede Florya Tren İstasyonu’nun yerinin Aqua Florya AVM karşısında olduğu görünüyordu. Buna itiraz ettik. Bu yanlışı düzeltin dedik. Daha sonra Bölge Müdürlüğü’nden arkadaşlar Florya’ya gelerek yerinde inceleme yaptılar ve haklısınız istasyonun yerinin değişmemesi gerekir dediler. Fakat proje Ulaştırma Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan geliyor” dedi.
 
“RAPOR İBB MECLİSİ’NDEN OYBİRLİĞİYLE GEÇMİŞ”
Projenin İBB Meclisi’ne gönderildiğini ve Hukuk Komisyonu’na gittiğini, Hukuk Komisyonu raporunun da meclisten hem AKP’li hem de CHP’li meclis üyelerinin evet oylarıyla oybirliğiyle geçtiğini öğrendiklerini de aktaran Dayı, “Hukuk Komisyonu bir rapor hazırlamış ve bu rapor İBB Meclisi’nden oybirliğiyle geçmiş. Bu raporda belirtilen konuda, Aqua Florya AVM karşısına tren istasyonu yapılması için 952 metrekarelik bir arsanın satın alınması ile ilgili. Ve maalesef bu rapor oybirliğiyle geçmiş. Hem AKP’li hem CHP’li İBB Meclis Üyeleri buna evet oyu vermiş. Bunun üzerine CHP İBB Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu ile görüştük. Bir toplantı düzenledik. Kendisi bize bu konuyu atladıklarını ve evet oyu vermelerinin yanlış olduğunu ama konunun İmar Komisyonu’na geleceğini ve orada reddedeceklerini söylediler. Biz de Esin Hacıalioğlu’nun vasıtasıyla Marmaray İstasyonu’nun eski yerinde kalması ile ilgili dosyayı AKP Grubu’na verdik. Aynı dosyayı CHP Grubu’na da vereceğiz. Aynı zamanda İBB’ye de yazışmalarımızı, dileklerimizi, talebimizi bildirdik. Şimdi onlardan bir cevap bekliyoruz” dedi.
Şu anda Florya İstasyonu’nun yerinde kalacağı ikinci bir istasyonun Aqua Florya’nın karşısına yapılacağının söylendiğini de kaydeden Dayı, “Biz bunun da fuzuli olacağını söylüyoruz. Biz Florya sakinleri olarak Florya İstasyonu’nun yerinde kalmasını istiyoruz. Bunun üzerine gideceğiz. Yakın zamanda imza kampanyası başlatacağız. Bunu da İBB Meclisi’ne vereceğiz” diye konuştu.          

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile