Fri19042019

SON Güncelleme03:00:40 AM GMT

Geri HABERLER GÜNDEM

GÜNDEM

Askeri okullar kapatıldı

  • PDF

askeri-okullar-kapatildi

Askeri okulların kapatılmasına ilişkin kararname, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Kararname ile Harp Akademileri askeri liseler ve astsubay okulları kapatıldı. Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde Milli Savunma Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kuruldu. Kanun Hükmünde kararname (KHK)ile Harp Akademileri, askeri liseler ve astsubay hazırlama okulları kapatıldı. Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde Milli Savunma Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kuruldu. Milli Savunma Üniversitesi, rektörlüğe bağlı olarak, kurmay subay yetiştirmek ve lisansüstü eğitim vermek amacıyla yeni kurulan enstitülerden kara, deniz ve kava harp okullarından, astsubay meslek yüksekokullarından oluşacak. KHK kapsamında, Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA)ile asker hastaneleri de bakanlığa devredildi.

DEMOKRASİ KAZANDI!

  • PDF

demokrasi nöbeti

15 Temmuz gecesi FETÖ bağlantılı askerlerin gerçekleştirmek istediği darbe girişimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere hükümet ve muhalefetten siyasetçilerin demokrasi yanlısı dik duruşu ve Türk milletinin direnişi sayesinde bastırıldı. 

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanımlayan bir grup FETÖ yanlısı asker tarafından gerçekleştirilen askerî darbe teşebbüsü başlangıcında

Türk Silahlı Kuvvetlerinin resmî internet sitesi ve TRT'de yayınlanan bildiride ordunun yönetime el koyduğu ifade edilerek ülkede sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklanmıştı.

İstanbul'daki Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün jandarma tarafından kapatılması ile başlayan süreçte, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ve yaklaşık 50 kadar milletvekilinin mecliste bulunduğu sırada F-16 savaş uçakları meclis üzerinde uçuş yaparak parlamentoyu dört kez bombaladı. Ankara'nın Beştepe semtinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na bombalama girişiminde bulunulsa da başarılı olunamadı, Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir otelde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı suikast girişiminde bulunuldu. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal ve Jandarma Kuvvetleri Komutanı Galip Mendi darbeyi gerçekleştiren askerler tarafından rehin alındı.

Gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,başkomutan sıfatıyla gerçekleştirdiği konuşmada darbecilere hiçbir şekilde imkan tanınmayacağını ifade ederek halkı darbeye tepki göstermek için sokağa çıkmaya davet etti. Çağrının ardından, Türkiye'nin birçok ilinde darbe karşıtı protesto gösterileri düzenlendi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Lideri Devlet Bahçeli'nin darbe karşıtı ve demokrasi yanlısı açıklamaları ve Başbakan Binali Yıldırım ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ile diyaloğa geçerek darbeci teröristlere karşı verilen mücadelede destekçi olduklarını bildirmesi ile Türk milletinin darbe karşıtı tavrı daha da güçlenmiş oldu.

Son olarak CHP Lideri Kemal Kılıçraoğlu'nun çağrısıyla Taksim meydanında düzenlenen demokrasi mitingine farklı siyasi partilerden binlerce kişi katıldı.

Darbe girişiminin üzerinden günler geçmesine rağmen, 15 Temmuz gecesinden itibaren başlayan Demokrasi Nöbetleri devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi önü, Taksim, Üsküdar, Şişli gibi merkezi noktaların yanısıra karakol ve askeri birliklerin önünde toplanan vatandaşlar darbe girişimine karşı demokrasi nöbetlerine devam ediyor. Ak Parti il ve ilçe binalarında da süren demokrasi nöbetlerinin Başbakan Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “evlere dönün” çağrısına kadar devam etmesi bekleniyor.

240 ŞEHİT, 1.535 YARALI

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi sırasında 55'i Ankara'da, 5'i İstanbul'da, 2'si Muğla'da olmak üzere 62 polis, 4'ü Ankara, biri İstanbul'da 5 asker, 78'i Ankara, 94'ü İstanbul, 1'i Malatya'da 173'ü sivil toplam 240 kişi şehit oldu.

Darbe girişimi sırasında toplam bin 535 kişi de yaralandı. Hastanede tedavisi devam eden 623 kişi bulunurken, Ankara'da 96, İstanbul'da 23, Muğla'da 3, Sakarya'da 1, Bayburt'ta 1 olmak üzere 124 polisin, Ankara'da 18, Sakarya'da 2, İstanbul'da 1 olmak üzere 21 askerin, Ankara'da 800, İstanbul'da 589, Eskişehir'de 1 olmak üzere bin 390 sivilin yaralandığı öğrenildi.

KAMUDA GÖREVDEN ALINANLAR 70 BİNE YAKLAŞTI

FETÖ'nün darbe girişimi sonrası birçok kamu kurum ve kuruluşunda 69 bin 779 kamu çalışanı görevden uzaklaştırıldı. Başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olmak üzere ekonomiyle ilgili kurum ve kuruluşlarda ise 6 bin 172 personel açığa alındı. Derlenen bilgiye göre, aralarında Başbakanlık, Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜRKSAT AŞ, Ekonomi Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumunun (TAPDK) da bulunduğu birçok kamu kurum ve kuruluşunda görevden uzaklaştırma işlemleri gerçekleştirildi.

YÖK'te devlet üniversitelerinde 440'ı profesör, 525'i doçent, 654'ü yardımcı doçent olmak üzere toplam 2 bin 239 akademik personel ile 654 idari personel, vakıf üniversitelerinde ise 79'u akademik, 18'i idari olmak üzere toplam 97 personel hakkında işlem başlatıldı.

MEB'de merkez ve taşra teşkilatında görev yapan FETÖ ile irtibatlı kamu personeline yönelik çalışma kapsamında 21 bin 738 çalışan açığa alındı, özel okullarda ise 21 bin 29 personelin çalışma ruhsatı iptal edildi. Böylece MEB'de özel eğitim kurumları da dahil görevden uzaklaştırılan personel sayısı 42 bin 767 oldu.

İçişleri Bakanlığı darbeye karıştığı gerekçesiyle gözaltına alınan kişi sayısının 15 bin 846, tutuklu sayısının ise 8 bin 113 olduğunu açıkladı. 178'i general-amiral, 2 bin 728'i subay, 7 bin 106'sı diğer rütbelerden olmak üzere 10 bin 12 asker gözaltına alındı. 151'i general, bin 656'sı subay olmak üzere 5 bin 266 asker tutuklandı.

Emniyet teşkilatında 2 bin 901 polis gözaltına alındı, bin 19'u tutuklandı. 2 bin 167 hakim ve savcının gözaltına alındığı soruşturmalarda, bin 684 hakim ve savcı tutuklandı.

TSK'NIN AÇIKLAMASI

Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı'nca yapılan bilgilendirmeye göre, inceleme sonucu darbe girişiminde kullanılan silah, araç ve gereçlerin sayıları da belirlendi.

Buna göre, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine 8 bin 651 personel katıldı. Bunların bin 676'sını erbaş ve erler, bin 214'ünü askeri öğrenciler oluşturdu. Bu sayının Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personel mevcudunun yüzde 1,5’ine tekabül ettiğine dikkat çekilirken, Silahlı Kuvvetlerin kahır ekseriyetinin bu hain girişime şiddetle karşı bulunduğunun sayılar üzerinden de ortaya çıktığı belirtildi. Ayrıca darbe girişiminde 24'ü muharip olmak üzere, 35 uçak, 8'i taaruz olmak üzere, 37 helikopter, 74'ü tank olmak üzere, 246 zırhlı araç ve 3 gemi kullanıldığı kaydedildi.

FETÖ'nün darbe girişimine katılanlarda 3 bin 992 hafif silah bulunduğunun tespit edildiği vurgulanan bilgilendirmede, şu ifadelere yer verildi:

"Mazisi şan ve şerefle dolu, gücünü yüce Türk milletinden alan TSK içerisine sızmış illegal çete mensubu hain teröristlerin (FETÖ), ülkemize yaşattığı bu zillet ve rezalete katılan, destekleyenlerin ve kullandıkları araçların oranı genel olarak ortalama yüzde 1,5 seviyesinde kalmıştır. TSK bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemize ve milletimize yönelecek her türlü tehdidi bertaraf edecek güce ve kararlılığa sahiptir. Bundan kimsenin zerre kadar şüphesi olmasın. 'Devlet namusumuzdur' düsturuyla yola çıkmış olan bu vatanın evlatları bu yolda gözünü kırpmadan canlarını seve seve feda edeceklerdir."

Carousel, Özlenen Ramazan Değerlerini Misafirleriyle Buluşturuyor

  • PDF

carousel ramazan

Carousel, Özlenen Ramazan Değerlerini Misafirleriyle Buluşturuyor

Carousel Alışveriş ve Yaşam Merkezi Ramazan kültür ve eğlencesini aileler ve çocuklarla buluşturarak, geleneksel değerlerimizin yaşatılmasına olanak sağlıyor. On bir ayın Sultanı Ramazan'ın gelmesiyle herkeste tatlı bir heyecan yaşanmaya başlıyor. Hafta sonları cumartesi ve pazar günleri iftar öncesi Canlı Fasıl Müzik dinletisi ve geleneksel çocuk ramazan eğlenceleri çocuklarıyla ailelere keyifli bir zaman geçirtecek. Hafta sonları düzenlenecek Sanat atölyeleri, Pelüş oyuncak atölyeleri, Karagöz kukla oyunları, Ramazan çarkı ile yarışmalar çocukların yaratıcılıklarını geliştirirken eski değerlerimizi de öğretecek.Saat 14.00’den 18:00 ‘e kadar süren etkinlikler tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Ramazan ayı boyunca Ramazan İmsakiyesi de ziyaretçilere ücretsiz olarak dağıtılacak.

Ramazan'da Carousel Avm Programı

*11-12-18-19-25-26 Haziran 02-03 Temmuz Fasıl Müzik Dinletisi

Cuma &Cumartesi & Pazar

Çocuk Atölye ve Etkinlikleri

Simli Dövme-Karnaval Oyunları

*14:00/18:00 Saatleri arasındadır.

Erken emeklilik yasası çıktı mı?

  • PDF

erken emeklilik

Erken emeklilik yasası 2016 yılında çıkacak mı? büyük merak konusu. SGK daire başkanlığından yapılan açıklamaya göre erken emeklilik için konunun gündemde olduğu, çalışmaların yapıldığı belirtildi. Erken emeklilik ile ilgili detaylı bilgilere haberimizden ulaşabilirsiniz.

Milyonlarca işçiye tanınan yıpranma hakkından yararlanmak için en az 3600 gün çalışma şartı esnetilecek. 2008'den önceki çalışma süreleri de yıpranma hesabında dikkate alınacak. Bu yolla erken emekli olma 2.5 yıl öne çekilecek.

2008'den önceki sistemde, yıpranma hakkıyla kazanılan sürenin tamamı yaş haddinden de indiriliyordu. 5 yıl fiili hizmet süresi zammı alan kişinin yaş haddinde 5 yıl indirim yapılıyordu. 5510 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008'den itibaren yaş haddinden düşülecek süre, yıpranma ile kazanılan sürenin yarısına indirildi. Posta'nın haberine göre böylece, 5 yıl yıpranma hakkı bulunanların yaş haddinde en fazla 2.5 yıl indirim yapılıyor. 52 yaşında emekli olacak kişi bu sayede 49.5 yaşmda emekli olabiliyor.

 

10 YILLIK ÇALIŞMA ŞARTI
Su altında çalışanlar, Emniyet ve, MİT mensubu, itfaiyeci, gazeteci, madenci, demir-çelik işçileri başta olmak üzere milyonlarca çalışanın yıpranma hakkı var. Yıpranma hakkı, erken emekli olmayı sağlıyor. Yani yıpranma süreleri emeklilik için gerekli yaş haddinden düşülüyor. Yıpranma ve yaş haddinden indirim hakkı için yıpranmaya tabi işte en az 3600 gün (10 yıl) çalışma şartı aranıyordu.  SGK, bu konuda kolaylık sağladı. 
 
Buna göre; 3600 gün hesabında, 1 Ekim 2008 öncesi yıpranmaya tabi olmayan çalışma süreleri de dikkate alınacak. 2008 öncesi ve sonrası çalışma sürelerinin toplamı 3600 gün olanlar, 2008'den sonraki yıpranma sürelerini yaş haddinden indirip, daha erken emekli olabilecekler. Yıpranmadan yararlanan kişilere, çalıştıkları her 360 gün için 60 gün ile 180 gün arasında değişen sürelerde fiili hizmet süresi zammı veriliyor. Daha fazla emekli maaşı, çalışanları iki türlü etkiliyor. 
 
Fiili hizmet süresi zammı olarak da bilinen yıpranma, toplam prim gün sürelerine eklenerek daha yüksek maaş almayı sağlıyor. İkincisi, yıpranma süreleri yaş haddinden indirim yaparak erken emekliliğin yolunu açıyor. 
 
Örneğin; 360 gün çalışmaya karşılık 90 gün olan yıpranma hakkıyla 20 yıl çalışan 25 yıl çalışmış kabul ediliyor. Emekli maaşı 20 değil 25 yıla göre hesaplanıyor. 

SGK DAİRE İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili SGK Daire Başkanlığından yapılan açıklamaya göre; konunun gündemde olduğunu ve üzerinde çalışılıp düzenlemelerin yapıldığı ifade edildi.

Saatler 27 Mart'ta ileri alınacak

  • PDF
saat
2016 yılında saatlerin ne zaman ileri alınacağı belli oldu. Türkiye, Mart ayının son Pazar günü olan 27 Mart'ta yaz saati uygulamasına geçecek.
 
Türkiye gün ışığından daha fazla faydalanmak amacıyla birçok dünya ülkesiyle birlikte yaz saati uygulamasına geçecek. Mart ayının son Pazar günü olan 27 Mart günü saatler gece 03.00'ı gösterdiğinde bir saat ileri alınacak.İstanbul Valiliği kış saati uygulamasıyla birlikte memurların mesai saatlerini 08.00-12.00 ile 12.30-16.30 olarak belirlemişti. Yaz saati uygulamasıyla birlikte çalışma saatleri 28 Mart Pazartesi gününden itibaren yeniden 08.30-12.00 ile 13.00-17.00 arasında başlayacak.Türkiye'de yaz saati uygulaması ilkbaharda başlıyor ve sonbaharın ortasında bitiyor. Böylece 7 ay süresince ileri saat uygulaması yapılıyor.

Mobil cihazlarla alışveriş arttı

  • PDF
e-ileti-sikayeti
GFK'nın araştırmasına göre internet kullanıcıları arasında her 3 kişiden biri, 1 yıl öncesine göre mobil cihazları kullanarak daha fazla ödeme yaptı.
 
Araştırma Kuruluşu GfK'nın 18 yaş ve üzeri bin kişiden bilgi alarak hazırladığı "Alışverişçi Raporu''nda, Türkiye’de internet üzerinden alışveriş davranışları sorgulandı. Buna göre son 6 ayda internet üzerinden en fazla satın alma işlemi yapılan kategorilerin başında yüzde 66 ile seyahat ve eğlence geldi. Satın alım işlemlerinde seyahat ve eğlence kategorisini yüzde 55 ile giyim, tüketici elektroniği ve finansal hizmetler takip etti. Sadece internet üzerinden, son 6 ayda en az satın alınan kategoriler ise yüzde 22 ile paketlenmiş yiyecek ve içecek, yüzde 23 ile ev temizlik ürünleri oldu.
 
Araştırmaya katılanların yarısından fazlası da neredeyse ihtiyaçları olan ürünlerin ve hizmetlerin tümü için internetten alışveriş yapabileceğini belirtti. Katılımcılara bir yıl öncesine göre hangi online alışveriş aktivitelerini daha çok yaptıkları sorulduğunda, "internetten ürün araştırıyorum" cevabını verenlerin oranı yüzde 62'yi buldu. Her 3 kişiden biri ise 1 yıl öncesine göre mobil cihazları kullanarak daha fazla internet üzerinden ödeme yaptığını kaydetti.

Halk Takvimi İnanışında "Cemre Düşmesi"

  • PDF
CEMRE
"Ateş parçası" veya "kor halindeki ateş" anlamına gelen ve havanın ısınmasını ifade eden cemrenin ilki 20 Şubat Cumartesi günü havaya düşüyor.
 
Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Halk Bilimi Bölümü Sözlü Anlatımlar Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, halk takviminin, tabiat olaylarına ve bunların tekrarlarına dayalı tecrübelerle oluştuğunu söyledi. Cemre kelimesinin Arapça olduğunun kabul edildiğini anlatan Oğuz, kelimenin Türkçe karşılığının "ateş" veya "kor" anlamına geldiğine dikkati çekti. Anadolu'da yaygın kullanılan geleneksel halk takviminin, yılı "Kasım" ve "Hızır" günleri" olarak kış ve yaz olarak ikiye böldüğüne işaret eden Oğuz, şöyle devam etti:
 "Kasım günleri, miladi takvime göre 8 Kasım'da başlar ve 179 gün sürerek 5 Mayıs'ta sona erer. Kasım günleri, 4 yılda bir şubat 29 çektiği zaman 180 gündür. Hızır günleri ise 6 Mayıs'ta başlar ve 7 Kasım'a kadar 186 gün sürer. 6 Mayıs'ta Hıdırellez kutlanmasının nedeni de bu takvimdir ve yeni yılın ilk günü olarak kutlanır. Cemrelerin düşmesi, Kasım Günlerinden Hızır Günlerine, bir başka ifadeyle kıştan bahara geçisin sembollerinden biridir. Halk takvimine göre, Kasım Günlerinin 100. günü yani miladi takvimde 15 Şubat geldiğinde artık kış hükmünü kaybetmeye başlar. Bunu halk 'Geldik yüze, çıktık düze' şeklinde ifade eder. Halk takvimine ve inanışına göre bu tarihten 5 gün sonra cemreler düşmeye başlar."
 
2016 yılında cemre tarihleri
Halk takvimi ve inanışına göre, kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemrelerin düşmeye başladığını ifade eden Oğuz, şunları kaydetti: "105 Kasımda yani 20 Şubat Cumartesi günü ilk cemre havaya düşecek ve havadaki bütün kışı yere indirecektir. 112 Kasımda yani 27 Şubat 2016 Cumartesi günü ikinci cemre suya düşecek ve suları ısıtıp buzları çözecektir. 119 Kasımda yani 5 Mart 2016 Cumartesi günü üçüncü cemre toprağa düşecek ve toprağı ısıtıp kardelen, öksüz oğlan, çiğdem veya nevruz gibi ilk kır çiçeklerinin çıkmasını sağlayacaktır. Şubat dört yılda bir 29 çektiği ve o da bu yıla rastladığı için 2013, 2014 ve 2015 yıllarında Cemre toprağa 6 Mart'ta düşmüşken bu yıl 5 Mart'ta düşecektir."

TREN İSTASYONU TAŞINIYOR FLORYA HALKI TEPKİLİ

  • PDF
MANŞET
Marmaray projesi kapsamında yenilenmesinin 2018 yılında bitmesi planlanan Gebze-Halkalı banliyö tren hattı üzerinde bulunan Florya İstasyonu’nun yerinin değiştirilmek istenmesi dernekler ve bölge halkı tarafından tepkiyle karşılandı. 
 
Son aylarda tartışma konusu olan ve Floryalılar’ın büyük tepkisini çeken Florya Tren İstasyonu’nun yerinin değiştirilmesi konusunda Florya Atatürk Ormanı’nı Koruma Derneği Başkanı Taner Dayı, istasyonların kamunun kullanımına, yararına göre yerlerinin belirlenmesi gerektiğini ve bu doğrultuda Şenlikköy, Basınköy, Sefaköy, Beşyol’da ikamet edenlerin yürüme mesafesinde bile ulaşabildiği eski Florya Tren İstasyonu’nun aynı yerinde kalmasını istediklerini, Aqua Florya AVM karşısına kaydırılması düşünülen istasyonu istemediklerini söyledi.
 
Konuyla ilgili daha önce Ataköy Gazetesi'ne açıklamalarda bulunan FLODER Başkanı  Dayı, “Florya Tren İstasyonu’nun Aqua Florya AVM karşısına kaydırılması çok önemli bir konu. İstasyonların Florya Sahilleri’ndeki rant bölgelerine kaydırılarak rant edilmesi amacıyla uygulanacak olan bir proje bu. Aqua Florya’ya bir istasyon yapmak istiyorlar. Nedeni de şu; insanların orayı kullanarak oradaki AVM, otel ve restoranlardan faydalanmasını sağlamak. Biz buna dernek ve Florya sakinleri olarak şiddetle karşı çıkıyoruz”  şeklinde konuşmuştu. 
 
Geçtiğimiz yıl Haydarpaşa Marmaray Hattı Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret ettiklerini ve Florya Tren İstasyonu’nun yerinde kalmasını talep ettiklerini hatırlatan FLODER Başkanı Taner Dayı, “Geçtiğimiz yıl Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret ettik. Ziyaretimiz sırasında baktık ki, çalıştıkları projede Florya Tren İstasyonu’nun yerinin Aqua Florya AVM karşısında olduğu görünüyordu. Buna itiraz ettik. Bu yanlışı düzeltin dedik. Daha sonra Bölge Müdürlüğü’nden arkadaşlar Florya’ya gelerek yerinde inceleme yaptılar ve haklısınız istasyonun yerinin değişmemesi gerekir dediler. Fakat proje Ulaştırma Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan geliyor” dedi.
 
“RAPOR İBB MECLİSİ’NDEN OYBİRLİĞİYLE GEÇMİŞ”
Projenin İBB Meclisi’ne gönderildiğini ve Hukuk Komisyonu’na gittiğini, Hukuk Komisyonu raporunun da meclisten hem AKP’li hem de CHP’li meclis üyelerinin evet oylarıyla oybirliğiyle geçtiğini öğrendiklerini de aktaran Dayı, “Hukuk Komisyonu bir rapor hazırlamış ve bu rapor İBB Meclisi’nden oybirliğiyle geçmiş. Bu raporda belirtilen konuda, Aqua Florya AVM karşısına tren istasyonu yapılması için 952 metrekarelik bir arsanın satın alınması ile ilgili. Ve maalesef bu rapor oybirliğiyle geçmiş. Hem AKP’li hem CHP’li İBB Meclis Üyeleri buna evet oyu vermiş. Bunun üzerine CHP İBB Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu ile görüştük. Bir toplantı düzenledik. Kendisi bize bu konuyu atladıklarını ve evet oyu vermelerinin yanlış olduğunu ama konunun İmar Komisyonu’na geleceğini ve orada reddedeceklerini söylediler. Biz de Esin Hacıalioğlu’nun vasıtasıyla Marmaray İstasyonu’nun eski yerinde kalması ile ilgili dosyayı AKP Grubu’na verdik. Aynı dosyayı CHP Grubu’na da vereceğiz. Aynı zamanda İBB’ye de yazışmalarımızı, dileklerimizi, talebimizi bildirdik. Şimdi onlardan bir cevap bekliyoruz” dedi.
Şu anda Florya İstasyonu’nun yerinde kalacağı ikinci bir istasyonun Aqua Florya’nın karşısına yapılacağının söylendiğini de kaydeden Dayı, “Biz bunun da fuzuli olacağını söylüyoruz. Biz Florya sakinleri olarak Florya İstasyonu’nun yerinde kalmasını istiyoruz. Bunun üzerine gideceğiz. Yakın zamanda imza kampanyası başlatacağız. Bunu da İBB Meclisi’ne vereceğiz” diye konuştu.          

Rusya'dan Türkiye'ye: MHP'liyi tutuklayın!

  • PDF

rusyadan türkiyeye mhpliyi tutuklayın

Karlov, 24 Kasım'da Türk jetleri tarafından düşürülen Rus Su-24 uçağının paraşütle atlayan pilotu Oleg Peşkov'u vuran grupta olduğunu söyleyen Alparslan Çelik'in Türkiye'de elini kolunu sallaya sallaya dolaştığını iddia etti.

Rossiya 24 kanalına konuşan Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov''Adam televizyon kanallarına çıkıyor, gazetelere demeçler veriyor ve elini kolunu sallaya sallaya ortalıkta dolaşıyor. Ama Ankara bu MHP'liyi tutuklamak için hiçbir şey yapmıyor'' dedi. Karlov ayrıca, Çelik'in tutuklanması için Moskova'nın Ankara'ya defalarca çağrı yaptığını belirtti.
MHP Keban eski Belediye Başkanı Ramazan Çelik'in oğlu Alparslan Çelik, 2014 ilkbaharında sınırdan önce Irak'a giderek Türkmenlerle birlikte DAEŞ'e karşı savaşmıştı. Çelik buradan da 2015 yılı başlarında Suriye'ye geçerek Bayırbucak Türkmenleri saflarına katılmış ve 2. Sahil Tümen Komutanlığı birliklerine katılarak komutan rütbesine kadar terfi etmişti.

Bunu yapan işsizlik maaşı alamıyor

  • PDF

issizlik-hizla-artiyor

İşsizlik Sigortası Fonu, işsizlerden çok aktif işgücü programlarına harcanıyor. 2015 yılında fondan işsizlere sadece 2.2 milyar lira maaş ödemesi yapıldı. İşsizlik Fonu’ndan maaş alabilmek için ise birinci koşul, işçinin kendi istek ve kusuru dışında işini kaybetmiş olmasıdır. Bu nedenle işverenle anlaşarak işten ayrılan kişiler işsizlik maaşı alamazlar.

İşsiz kalan işçilere geçici süreyle destek sağlamak amacıyla kurulan İşsizlik Sigortası Fonu, işsizlerden çok aktif işgücü programlarına harcanıyor. Fon’a, kurulduğu 2000 yılından bu yana işçi ve işveren primi olarak 49.5 milyar lira yatırıldı. Devlet de 16.6 milyar lira katkıda bulundu. Toplanan paranın değerlendirilmesiyle 62.2 milyar lira faiz geliri elde edildi. Diğer gelirlerle birlikte Fon’da biriken para 130.1 milyar liraya ulaştı.

Fon’dan bugüne kadar 37.3 milyar lira harcandı. Bunun sadece 10.8 milyar lirası işsizlik maaşı olarak işçilere ödendi. Geri kalan paranın 11.5 milyarı Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ve diğer kalkınma projeleri için Hazine’ye, 10.4 milyar lirası aktif işgücü programlarına aktarıldı; 4.3 milyarı da İŞKUR’un Fon’u işletmek için yaptığı masraflar ile istihdamı artırmaya yönelik diğer programlarda kullanıldı. Fon’da halen 93.1 milyar lira tutarında para bulunuyor.

İSTİHDAM FONU OLDU

İşsizlik Fonu son yıllarda İstihdam Fonu gibi işlev görmeye başladı. 2009 yılında yapılan düzenlemeyle, Fon’un bir önceki yıl prim gelirlerinin yüzde 30’una kadar kısmının “aktif işgücü programlarına” tahsis edilmesi öngörüldü. 2015’te yapılan düzenlemeyle oran yüzde 50’ye çıkarıldı. İstihdam programları için aktarılan kaynak bunlarla sınırlı değil. Çeşitli adlar altında geçen yıl Fon’dan istihdam programlarına aktarılan para 4 milyar 376 milyon lira oldu. Fon’un asıl işlevi olan işsizlik maaşı ödemeleri ise geçen yıl 2 milyar 193 milyon lirada kaldı.