Fri19042019

SON Güncelleme03:00:40 AM GMT

EKONOMİ - TEKNOLOJİ

Emekliler maaşlarını hangi günler alabilecek?

  • PDF
maaş
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), maaşların Kurban Bayramı nedeniyle erken ödeneceğini açıkladı.
 
SGK tarafından SSK ve Bağkur kapsamında gelir/aylık alanların 2016 Eylül dönemi gelir/aylıkların ve geçici iş göremezlik ödeneklerinin Kurban Bayramı nedeniyle erken ödenmesine ilişkin yapılan açıklamada, "Bilindiği üzere 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 55 inci maddesinde, sigortalıya veya hak sahiplerine bağlanan gelir veya aylıkların her ay peşin olarak ödeneceği, gelir ve aylıkların ödeme dönemleri, ödeme tarihleri, ödeme şekli ve ödeme merkezlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu'nca belirleneceği hüküm altına alınmıştır" denildi.
 
Açıklama şöyle devam etti:
 
"Buna göre Kurban Bayramı'nın 12, 13, 14 ve 15 Eylül 2016 tarihlerine rastlaması nedeniyle SGK’dan 5510 sayılı Kanun'un 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) (SSK) ve (b) (Bağkur) bentleri kapsamında emekli, dul ve yetim gelir/aylığı alanların 2016 Eylül dönemi gelir/aylık ödemelerinin tahsis numarasının son rakamı - 9, 7, 5, 3 ve 1 olanların 8 Eylül 2016 tarihinde, - 8, 6, 4, 2 ve 0 olanların 9 Eylül 2016 tarihinde, - daha önce her ayın 8-14’ü tarihleri arasında ödenen geçici iş göremezlik ödenekleri ise 5-9 Eylül 2016 tarihleri arasında ödenecektir."

İDMA Fuarı’na 21 dernek ve birlikten tam destek

  • PDF

idma 2017

Hububat ve bakliyat işleme sektörünün uluslararası nitelikteki tek teknoloji fuarı İDMA, 04-07 Mayıs 2017 tarihleri arasında Yeşilköy’deki İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. 2017’de ziyaretçisiyle daha da iddialı olmaya hazırlanan İDMA, şuana kadar 16 ülkede, hububat ve bakliyat işleme sektörünü temsil eden 21 dernek ve birliğin tam desteğini aldı.

Hububat ve bakliyat sektörünü, 2017’de yeni özelleştirilmiş alanlar vizyonuyla buluşturmaya hazırlanan İDMA, ziyaretçi konusunda da iddialı. 04-07 Mayıs 2017 tarihleri arasında 7.’si gerçekleştirilecek İDMA Fuarı için Parantez Fuarcılık, dünya genelindeki tanıtım çalışmaları kapsamında sektörün öncü dernek, birlik ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmelerini tüm hızıyla sürdürüyor. Yapılan görüşmeler çerçevesinde 16 ülkedeki 21 dernek ve birlik, İDMA 2017’ye tam destek vereceklerini yazılı olarak onayladılar.

FAS DERNEĞİ FNM STANDIYLA İDMA’DA
İDMA Fuarı’na destek veren derneklerden biri olan Fas Ulusal Değirmencilik Federasyonu (FNM), 2017’de ilk kez İDMA’da stant açmaya hazırlanıyor. FNM Başkanı Abdullatif IZEM, İDMA Fuarı’yla ilgili çalışmaları konusunda şunları dile getiriyor: “Önceki yıllarda İDMA Fuarı’na üyelerimiz aracılığıyla ya da dolaylı olarak katılım gerçekleştirmiştik. Ancak Fas Ulusal Değirmencilik Federasyonu olarak, 2017’de 7.si düzenlenecek olan İDMA Fuarı’na standımızla katılmayı planlıyoruz. İDMA, bize değirmencilik sektöründeki son teknoloji ekipmanları ve hizmetleri takip etme fırsatı sunuyor. Federasyon olarak İDMA Fuar’ının tanıtımı için şuana kadar tahıl ve değirmencilik sektöründeki üyelerimizle ortak çalışmalar gerçekleştirdik. Bunun yanı sıra web sitemiz üzerinden online destek de sağladık. Öncekilerde olduğu gibi bu fuarda da endüstrinin önde gelen firmalarıyla ve ziyaretçileriyle buluşma fırsatı yakalayacağımıza inanıyoruz.”

İDMA’NIN DAİMİ TAKİPÇİSİ PFNM: “EN BÜYÜK FUAR”
Pakistan Un Değirmencileri Derneği (PFNM), yıllardır İDMA Fuarı’nın düzenli takipçileri arasında. 2017’de yine İDMA Fuarı’nı ziyaret edeceklerini belirten PFNM Başkanı Asim Raza AHMAD, “İDMA; un, pirinç ve yem değirmenleri ile makarna ve bisküvi makineleri ve teknolojilerinin sergilendiği, bu alanda dünyadaki tüm firmaları tek çatı altında toplayan en büyük fuar organizasyonu” diyor ve ekliyor: “PFMA olarak İDMA’nın 2005’ten bu yana değirmencilik sektörüne ciddi katkıları olduğunu düşünüyoruz ve bu sebeple tüm İDMA Fuar’larına katıldık. 2017’de de yine İDMA’da olacağız.”

PORTEKİZ DERNEĞİ IACA İDMA’YA HAZIRLANIYOR
Portekiz Birleşik Yem Derneği (IACA) de İDMA’nın tanıtımı için çalışmalar yürüten derneklerden birisi. IACA Genel Sekreteri Jaime PİÇARRA, İDMA’ya bugüne kadar hiç katılmadıklarını ancak 2017 için bu yönde çalışmalar yaptıklarını belirtiyor. “Hem kuruluşumuzu öne çıkarmak hem de İDMA’nın Portekiz’deki bilinirliğini arttırmak için dernek üyelerimizle İDMA’ya destek olacağız.” diyen Piçarra, şunları ekliyor: “İDMA’yı kuruluşumuzun dergisi olan “Alimentação Animal” üzerinden de tanıtmaya ve destek olmaya devam ediyoruz.”

SENEGAL DERNEĞİ DE STANDIYLA İDMA’DA
İDMA 2017 Fuarı’nda stant açmayı planlayan derneklerden biri de Senegal Ulusal Fırıncılık Federasyonu (FNBS). FNBS Başkanı Mamadou GAYE, yeni teknolojileri yakından takip etmek için İDMA Fuarı’nı ilk kez 2015’te ziyaret ettiğini ve çok memnun kaldığını belirtiyor. “Bunun yanı sıra Parantez Grup tarafından da çok iyi karşılandığımı belirtmek isterim.” diyen GAYE, şunları ekliyor: “İDMA’dan en büyük beklentimiz, son teknolojileri en iyi şekilde fuara taşıması ve böylece gerek dernek üyelerimizin gerekse ülkemizde bu sektörde faaliyet gösteren iş adamlarımızın, Senegal pazarında ilerlemesine katkıda bulunması.”

FİLİSTİN HEYETİ İLK KEZ İDMA’DA OLACAK
Filistin Gıda Sanayi Birliği, İDMA 2017’ye destek veren bir diğer sivil toplum kuruluş. Birliğin Genel Müdürü Nasr ATYANİ, daha önce İDMA’yı ziyaret etmediklerini ancak Parantez Fuarcılık temsilcileriyle görüştükten sonra fuarı ziyaret etme konusunda ciddi bir karar aldıklarını belirtiyor. “Yanımızda bu sektörle ilgili iş adamlarını getirmeye karar verdik.” diyen ATYANİ, şöyle devam ediyor: “İş adamlarımızın bu fuardan faydalanmalarını, aynı zamanda en son teknolojileri görmelerini, özellikle de tahıl ve değirmen sektörüne yönelik makineleri görmelerini istiyoruz. Sonuçta Türkiye bu teknolojilerin üretiminde gelişmiş bir ülke.”

Ekonomiye Osmangazi dopingi

  • PDF

osmangazi köprüsü

Ekonomide milyarlarca liralık tasarruf sağlaması beklenen Osmangazi Köprüsü girişimcilerin ve KOBİ’lerin de önünü açtı. Yeni sanayi bölgeleri için yatırım startı verilirken köprü girişlerinde açılan AVM’ler sayesinde birçok kişi iş sahibi oldu.

İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresini 9 saatten 3.5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağını oluşturan Osmangazi Köprüsü hem bölge hem de Türkiye'de adeta yeni bir ekonomi yaratıyor. Ulaşım ve zaman maliyetlerinde milyarlarca liralık tasarrufun yanı sıra yeni ekonomik trendlerin ve yatırım planlarının oluşmasında da köprü büyük bir dönüşüm başlatmış durumda. Aynı zamanda Yalova ile Sabiha Gökçen arasındaki 2 saatlik yolu 15 dakikaya düşüren Osmangazi Köprüsü, bölgedeki girişimcilerin ve KOBİ'lerin de önünü açtı. Köprünün hemen yanına açılan AVM'ler sayesinde birçok kişi iş sahibi oldu. Buradaki AVM'de bine yakın personel çalışmaya başladı. Öte yandan köprünün açılmasıyla birlikte hem nakliye hem de arazi fiyatları daha uygun olduğu için depolama maliyetlerinin düştüğünü gören e-ticaret şirketleri depolarını Yalova'ya kaydırmaya başladı. Birçok girişimci de güzergâh üzerinde yeni iş yerleri açıyor. En büyük dönüşüm ise sanayi bölgelerinde yaşanacak. Bölgede birçok yeni OSB kurulması için çalışmalar başladı. Dilovası'nda sadece 5 tane OSB var. Gebze, hatta Tuzla'yı bile sayarsak 20'ye yakın OSB bu bölgede. Gebze ve Dilovası artık doyuma erişmiş ve sanayi parseli fiyatlarının da çok yüksek olduğu, sanayicinin artık ciddi olarak sıkıntı çektiği bir bölge. Bu köprüyle beraber karşı tarafa doğru zenginliğin akması bekleniyor. Yalova'da ve Balıkesir'de de OSB kurulma çalışmalarına başlandı.

KÖRFEZ GEÇİŞİ 6 DAKİKAYA İNDİ

Toplam yatırım bedeli 9 milyar dolar olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağını oluşturan köprü sayesinde İzmit Körfezi 4 dakikada geçilebilecek. Yap-işlet-devret modeliyle yapılan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu (İzmit Körfez Geçişi ve bağlantı yolları dahil), 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 433 kilometre uzunluğunda olacak. İzmit Körfezi'nde otomobille mevcut yol kullanılarak 2 saate yakın süren güzergâh, köprü sayesinde 6 dakikaya indi.

Carousel IP Güvenlik Kamera Sistemiyle Ödül Kazandı

  • PDF

carousel avm kamera güvenlik

Açıldığı günden buyana birçok yeniliği sektörle buluşturan ve ziyaretçilere ilkleri deneyimleten Carousel alışveriş merkezi uçtan uca kamera teknolojisini Radius firması tarafından yenileterek en başarılı CCTV Proje ödülünü DELL tarafından Radius’un almasına olanak sağlamıştır.

Türkiye’nin 2015 yılı çözüm ortakları ödül töreninde yılın en başarılı CCTV ödülünü Radius firması Carousel İp güvenlik kamera sistemiyle elde etmiştir.

Carousel Alışveriş Merkezinin renovasyon projesi kapsamında CCTV çözümünü Dell ürünleri ile entegre ederek en yüksek performans ve verimliliği sağlanmıştır. Bu projede teknolojinin tüm olanaklarından en optimum şekilde yararlanmış olup Türkiye’de bu boyutta bir CCTV çözümü Radius’un bilgi ve birikimi ile hayata geçirilmiştir. Dell markasının neredeyse tüm ürün gamını kullanarak hazırlanan altyapı sistemi başarıyı da beraberinde getirmiştir. Sunucular, depolama üniteleri, network ürünleri, kabinetler, iş istasyonları, masaüstü PC’ler, monitörler, dizüstü bilgisayarlar, yazılımlar, yedekleme üniteleri, veri merkezi ürünleri, kablolar, PDU’lar, UPS’ler hepsi Dell markasının ürünleridir.

Projede 300 adet 2 Megapiksel IP kamera kullanarak en yüksek kayıt ve izleme kalitesinde kesintisiz bir entegrasyon yapılmış olup günümüz endüstri standartları ve referans mimarisi gereği olan tüm yedekli yapılar eksiksiz olarak yerine getirilmiştir. Tear-3 düzeyinde bir datacenter, 4K monitörlerden oluşan bir Videowall, 0.5 Petabyte kayıt alanı, 10 gigabit yedekli Network omurga, tüm aktif cihazların uçtan uca yedeklendiği bir power distribution, 2.5 km 10G fiber kablolama, 40 km Cat6 kablolama, eşi görülmemiş bir hassasiyetle yapılmış montajlar, software kurulumları, optimizasyonlar projeye niçin yılın en iyi projesi ödülünün layık görüldüğünü çok iyi anlatmaktadır.

Alışveriş merkezi içinde nerdeyse sıfır kör nokta kalacak şekilde yerleştirilmiş kameralar hiç kimsenin dikkatini çekmeyecek, rahatsız etmeyecek şekilde dizayn edilmiştir. 7/24 çalışma sistemine uygun kendi kendine bakım yapabilen bir alt yapı kurulmuştur. Örneğin tüm kameralar auto-focus özelliğine sahip olduğu için bulanık görüntü diye bir sorun tamamen ortadan kaldırılmıştır. Kayıt sunucuları kendi içinde yedekli yapıya sahipken birbirlerini de gözetler ve sorun halinde otomatik üzerindeki yükleri dengeleyecek şekilde çalışır bir kurgu oluşturulmuştur. Ortam izleme konusunda çok yüksek hassasiyet seviyesine sahip bir otomasyon kurularak; elektrik problemlerini elektrik teknisyenlerine, Dell ürünlerinin sorunlarını Support assist merkezine, soğutma iklimlendirme sorunlarını mekanik teknisyenlere anında bildiren çok yönlü çalışan bir otomasyon destek sistemi yaşayan son teknolojiler ile donatılmış AVM’ye yakışır bir iş birliği sergilemektedir.

Yaklaşık 1400 adam/saat’lik Radius çalışmasının sonucu olarak ülkemizde de bu denli verimli, yüksek hassasiyetli alt yapıların kurulabilmesi, tüm dünya standartları ile rahatlıkla boy ölçüşebilecek boyutta buna benzer projeleri hayata geçirebilmesi Türkiye Bilişim Sektörünün başarısıdır.

Baş Yapı Bakırköy projesinde imzalar atıldı

  • PDF

başyapı

Bakırköy Yenimahalle Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşım İşi ihalesinde imzalar atıldı.Baş Yapı-Güney Gayrimenkul-Elit Vizyon Yapı İş Ortaklığı'nın 62 milyon TL teklifle kazandığı arsanın emsale esas inşaat alanı 7 bin 792 metrekare.

Baş Yapı-Güney Gayrimenkul-Elit Vizyon Yapı İş Ortaklığı tarafından en yüksek teklifin geldiği arsada 64 yıllık SSK Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi bulunuyor. Baş Yapı-Güney Gayrimenkul-Elit Vizyon Yapı İş Ortaklığı arsa satışı karşılığı şirket payı toplam geliri olarak 62 milyon TL, arsa satışı karşılığı satış toplam geliri olarak ise 200 milyon TL teklif vermişti.

Kat yükseliği 6

901 ada 18 parselde yer alan ticaret alanı imarlı arsanın parsel alanı 5 bin 250 metrekare, imara esas arsa alanı 5 bin 195 metrekare, emsal değeri 1,50, emsale esas inşaat alanı 7 bin 792,50 metrekare. Arsada yapılacak binaların kat yüksekliği en çok 6 kat olabiliyor.

Bakırköy Yenimahalle arsasına iş merkezleri, ofis, büro, çarşı, çok katlı mağazalar, katlı otoparklar, gazino, düğün salonu, AVM, otel gibi konaklama tesisleri, lokanta, gibi ticaret ve hizmet fonksiyonlarına ilişkin yapılar inşa edilebilecek.

Arsaya ne yapılacak?

Baş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Musa Baş, arsaya AVM yapmayacaklarını, hastane ya da konut yapacaklarını açıklamıştı. Arsada yer alan 64 yıllık SSK Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2011 yılında "depreme dayanıksız" gerekçesiyle taşınmıştı. Hastaneye ilişkin hazırlanan Ticaret Amaçlı 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı bakanlık tarafından 20 Mart 2014 tarihinde onaylandı.

'Bilinmeyene' 75 milyon lira harcandı

  • PDF
8-milyon-370-bin-kisinin-geliri-aclik-sinirinin-altinda
Türkiye'de vatandaşların geçen yıl bilinmeyen numaraları öğrenmek için işletmecilere yaptıkları ödeme 75 milyon liraya ulaştı.
 
Türkiye'de telefon rehberlik hizmeti veren 9 işletmecinin 2015 yılındaki toplam geliri 75 milyon liraya yaklaştı. Bir diğer ifadeyle vatandaşlar "bilinmeyen numaraları" öğrenmek için 75 milyon lira harcadı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerinden yapılan hesaplamalara göre, rehberlik hizmeti veren 9 işletmeci, 2015'te toplam 74,9 milyon lira gelir elde etti. Bilinmeyen numaralara harcanan para, 2014 yılında 73,7 milyon lira olarak gerçekleşmişti.
 
Geçen yıl rehberlik hizmeti almak için işletmecilere yapılan toplam çağrı sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 24 azalarak 29,2 milyon olarak gerçekleşti. Bu dönemde isimle yapılan sorgulama sayısı yaklaşık 50,9 milyon, numara ile sorgulama sayısı 10,5 milyon, bireysel numara sorgulama sayısı 35 milyon, kurumsal numara sorgulama sayısı da 25 milyon olarak belirlendi. Bu arada, rehberlik hizmeti işletmecileri arasında çağrı sayısı açısından en büyük pazar payı, BN Telekom'un olurken, onu 11818 Rehberlik ve Plus Telekom izledi.

Emekliye 300 lira promosyon desteği

  • PDF

EMEKLİ

Emeklilerin promosyonu için SGK, bankalarla görüşme trafiğini hızlandırdı. Kurum, ilk rakam olan 300 liralık promosyonu artırmak için kıran kırana pazarlığa başladı.

Memurlar gibi banka promosyonu almak isteyen emeklilerin gözü kulağı Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK). Maaşlarının yattığı bankaların kendilerine promosyon ödemesini bekleyen emekliler, artık bu işin sonuçlanmasını isterken; SGK da bankalarla görüşme trafiğini hızlandırdı. Yaklaşık 11 milyon emeklinin promosyon talebi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bakanlık, Bankalar Birliği ile de konuyu masaya yatırmıştı. Bankalar Birliği'nin ve Bakanlığın talebi üzerine de SGK bankalarla görüşmelere başladı. SGK, Denizbank ile daha önceden yaptığı anlaşma ile de ilk defa gönderilen emekli ve hak sahiplerinin gelir veya aylıklarını 3 yıl süreyle bankadan almaya devam etmeleri kaydıyla banka tarafından bir defaya mahsus 300 lira promosyon ödeneceğini duyurmuştu. SGK, şimdi bu tutarın daha da üzerine çıkmak için pazarlıklara başladı.

PAZARLIK BAŞLADI
Çalışma Bakanı Süleyman Soylu da, SGK'nın bankalarla görüşmeye başladığını söyleyerek, "Bu yapacağımız pazarlıklardan emeklilerimizin en iyi şekilde istifade etmesini istiyoruz" demişti. Geçmişte SGK, ilk olarak kamu bankalarıyla, ardından da özel bankalarla masaya oturmuştu. Ancak görüşmelerden herhangi bir sonuç çıkmadığı gibi, bankalar emeklilerin beklentilerini karşılamaktan uzak rakamlar teklif etmişti.

Mücevher İhracatı 2015 yılını başarıyla atlattı

  • PDF

Ayhan Güner 1

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, mücevher sektörünün hem dönem hem de coğrafya olarak zorlu bir yıl olan 2015’te tüm olumsuzluklara karşın ayakta kalan sektörlerden olduğunu söyledi. “2015 yılında altından mamul takı ihracatımız gerilerken pırlantalı takı ihracatımızdaki artış ivmesi son dönemde ne kadar doğru yolda olduğumuzu gösterdi.” diyen Güner, 2016 için iyimser olmayı tercih etiklerini söyleyerek, Türkiye’nin herkesle ticaret yapılacak ortam yaratmasını önemine vurgu yaptı.

Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB) Başkanı Ayhan Güner, sektörün 2014 yılında Irak, Suriye, Mısır, Rusya ve Ukrayna gibi iddialı pazarları kaybettiğine dikkat çekerek; çok kötü koşullarda girilen 2015 yılında yenilikçi yöntemlerle ihracatı arttırmayı başardıklarını ancak yılın son çeyreğindeki gelişmelere direnemediklerini belirtti. Türk ihracatçısının her koşula uyum sağlamayı öğrendiğini belirten Güner, sürekli yeni pazarlarla alternatifleri geliştirdiklerini belirtti. Altından mamul mücevher ihracatı düşerken pırlantalı mücevher ihracatının artmasının da son dönemde izlenen politikaların sonucu olduğunu belirten Güner, sektörün elmas kullanımının da artacağını dile getirdi.

MİB verilerine göre, 2015 yılı külçe altın hariç mücevher ihracatı, değer bazında 2014 yılına göre yüzde 14,60 oranında azalarak 2 milyar 649 milyon 796 bin 412 dolar olarak gerçekleşti. Türk mücevher ihracatının miktar bazındaki değeri ise yüzde 9,77 civarında artış ile 3 milyon 501 bin 641 kilo oldu. Birliğin verilerine bakıldığında Aralık ayında altından mamul mücevherci eşyası satışı 2014 yılına göre yüzde 45,99 gerileyerek 198 milyon 158 bin 806 Dolar olarak gerçekleşti.

2015 Aralık ayında gümüşten mamul kuyumcu eşyası ihracatı yüzde 43 oranında düşüş göstererek 7 milyon 597 bin 432 Dolar; pırlantalı altından mamul mücevherci eşyası ve aksamı satışı ise yüzde 43 artışla 5 milyon 388 bin 201 dolar olarak gerçekleşti.

 

Kaotik bir süreçte ayakta kalmak önemli

Uluslararası finans piyasalarındaki kaosun kısmen istikrara kavuşmuş görünmesine rağmen risklerin devam ettiğini söyleyen Güner, geçtiğimiz dönemde ekonomik sorunları nedeniyle yüzde 90 oranında kan kaybeden Rusya pazarının son gelişmelerden sonra durma noktasına geldiğinin altını çizdi. Bölgesel gerginliğin Türkiye’nin en değerli pazarı olan Ortadoğu’yu etkilemesi riskine dikkat çeken Güner; “Burada İran, BAE, Suudi Arabistan, Katar, Irak gibi o kadar değerli iş ortaklarımız var ki; bölgenin yaşadığı gerginlik bizi doğrudan ilgilendiriyor” dedi. Güner yaşanacakların önüne geçemeyeceklerinin farkında olan kuyumcuların koşullara uyum sağlayarak yeni pazarları araştırmaya ve geliştirmeye devam edeceklerini söyledi.

 

Hangi ülkelere ihracat arttı?

İhracatın azaldığı ülkelerin analizini yapan Güner, İran, BAE, Irak, Hong Kong, Almanya, Kırgızistan, Belçika, Libya, Azerbaycan&Nahcivan, Kazakistan ve Rusya Federasyonu pazarlarının 2015 yılında gerileme gösterdiğini; en düşük azalmanın yüzde 2,93 ile BAE, en yüksek gerilemenin ise yüzde 71 ile Rusya pazarında yaşandığını anlattı.

2015 yılında Lübnan (%21,67) ve Meksika (%27,27) pazarlarının yan ısıra ABD(%15,84) pazarının da çift haneli büyüme gösterdiğini belirten Güner, İsrail, İtalya, Singapur, Polonya, İngiltere ve Romanya pazarlarının da gelişim gösterdiğini kaydetti.

Güner: Kayıpları yerine koyamadık

MİB Ayhan Güner, Türkiye'nin en iddialı olduğu pazarlardan Irak, Rusya ve Almanya'da 2014 yılındaki pazar kaybının 202 milyon 723 bin 211 Dolar olduğunu belirterek ; "2015 yılında önemli adımlar attık. Dünyanın en büyük alım heyetlerini ülkemizde ağırladık. İhracatımızı yıl sürecinde tedricen arttırdık. Ancak her yaparsak yapalım kaybettiğimiz pazarları ancak kısmen telafi edebildik. Bu sene Rusya yok, gelişmeler İran’ın durumunu de netleştirecek. Ümit ediyoruz ki aklıselim ile insanlara zarar gelmeyecek bir çözüm bulunabilir.” diye konuştu.

Yeni projelerle ve iş geliştirme modelleriyle mücadeleye devam ettiklerini belirten Güner; rakamları iyi okuyanların umutsuzluğa kapılmayacağını dile getirdi. Özellikle elmas kullanılarak üretilen altın ve gümüşten mamul kuyumcu eşyasının ihracatının yüzde 45 oranında artış göstermesinin umut verici olduğunu anlatan Güner; sektörü bu yönde motive edeceklerini anlattı.

MİB Başkanı Ayhan Güner, mücevher ihracatının yanı sıra henüz kesinleşmeyen turiste satış rakamlarının da eklenmesiyle birlikte 2015 ihracatının 4 milyar sınırını aşacağını söyleyerek; “Bu geçen sene açıkladığımız 4,5 milyar Dolar hedefine aslında çok yakın. 2016 yılında elmas kullanılan ürünlerin ihracatının artmasını bekliyoruz. Değerli taşların yarattığı katma değer ülkemiz ekonomisine daha çok kazandıracak.” dedi.

Çalışan kadınlara, polislere ve muhtarlara müjde

  • PDF
çalışan
Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, çalışan kadınlara doğuma bağlı ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve üzeri çocukta 6 ay yarı zamanlı ve tam ücretli çalışma hakkı tanınacağını bildirdi.
 
Elvan, 64'üncü Hükümet Programı'nda ve 2016 Yılı Eylem Planı'nda yer alan hususların gerçekleştirilmesi amacıyla hazırladıkları Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı TBMM'ye sunacaklarını ifade etti.  Elvan, TBMM'ye sevk edilecek kanun tasarısı hakkında bilgi vererek, "Yeni iş kuran gençlerimize üç yıl boyunca Gelir Vergisi muafiyeti sağlanacak. Bir diğer düzenlememizle basit usulde vergilendirilen esnafın yıllık 8 bin liraya kadar olan kazançlarından vergi alınmayacak" dedi. Tasarının hayata geçmesiyle öğrenim gören gençlerden pasaport harcı alınmayacağını belirten Elvan, "Ayrıca kadınlarımıza yönelik de çalışmalarımız var. Özellikle çalışan kadınlarımızın doğuma bağlı izin ve haklarını güçlendirici 3 farklı düzenlememiz var" ifadelerini kullandı. Elvan, tasarı ile polisler ve uzman erbaşlara da iyileştirme yapacaklarını belirterek, polisler ve uzman erbaşların 2 bin 200 olan ek göstergelerinin 3 bine çıkarılması ve polislerin emniyet hizmeti tazminatını da yüzde 25 artıran düzenlemeyi hayata geçireceklerini anlattı. 
 
Muhtar maaşları artacak
 
Bir başka önemli düzenlemenin ise muhtarlara yönelik olacağını dile getiren Elvan, muhtar maaşlarını bin 300 liraya yükseltecek düzenlemenin hayata geçirileceğini söyledi. Elvan, tasarı çerçevesinde emekli olduktan sonra Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam eden esnafın emekli aylıklarından kesilen sosyal güvenlik destek primi kesintisinin de kaldırılacağını bildirdi.Lise veya üniversite mezunu gençlerin Genel Sağlık Sigortası giderlerinin iki yıl süreyle gelir testi yapılmaksızın ve prim almaksızın devlet tarafından karşılanmasının sağlanacağını belirten Elvan, "51 ilde uygulanan bir düzenlememiz var. 10'dan fazla işçi çalıştıran işyerlerimize yüzde 6 oranında işveren sigortası primi indirimi yapılıyor. Buradaki 10 işçi çalıştırma zorunluluğunu kaldırıyoruz" diye konuştu. 
 
Çalışan kadınlara kolaylık
 
Tasarı kapsamında ayrıca çalışan kadınlara doğuma bağlı ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve üzeri çocukta 6 ay yarı zamanlı ve tam ücretli çalışma hakkı ile çocuğun okula başlama yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkı tanınacak. Tasarı ile 65 yaş aylığı alan yaşlılar kimin yanında yaşarsa yaşasın, maaşlarını kesintisiz almaları sağlanacak. Tasarı ile yemde ve gübrede KDV'nin kaldırılması da planlanıyor

Konutta Günlük Kiralık Dönemi

  • PDF

konutta-gunluk-kiralik-donemi

Plansız ve öngörüsüz yapılan sayısız konut projesi nedeniyle artan stoklar, 1+1 konut sayısının artması ve kiraya vermede sorun yaşanması ile yatırımcıların daha fazla para kazanma hırsı yüzünden, kiralamada yeni bir model oluştu. Normal koşullarda kontrata bağlı 1 yıl yapılan kiralamalar, bir güne hatta bir gün içinde birkaç defa kiralamaya döndü.