Fri19042019

SON Güncelleme03:00:40 AM GMT

Doğru Lise Tercihi Önemli

  • PDF
dogru-lise-tercihi-onemli

Gerçekleştirilen TEOG sınavının ardından şimdide lise yerleştirme telaşı başlıyor. Bu süreçte öğrencilerden çok veliler heyecan yaşıyor. Anne babalar için sancılı ve biraz da karmaşık bu dönemde en doğru lise tercihini yapmak için puan kadar çocukların ilgi ve yeteneklerinin de dikkate alınması gerekiyor.

Sadece yerleştirme puanı esas alınarak yapılan tercihler çocuklarınızın mutsuz bir lise hayatı yaşamasına ve yanlış mesleklere yönelmesine neden olabilir. Uğur Okulları Rehberlik ve Ölçme Değerlendirme Direktörü Nazik Kösegil lise seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğini şöyle sıraladı:
*Lise Türünü Seçin: Seçilecek olan lise ya da liselerin özellikleri araştırılmalı. Önemli olan velinin "Çocuğum için hangi tür lise tercih etmeliyiz?" sorusuna doğru yanıtı bulmasıdır. Çünkü her lise türünün farklı kariyer planları sunması, velilerin çocukları için hangisinin uygun olduğuna karar vermesine yardımcı olur.
*Fiziki Özelliklere Dikkat: Bina özellikleri değil, dersliklerin büyüklüğünün öğrenci sayısı ile orantılı olması önemlidir.
*ÖSYS Başarısını Araştırın: Öğretmen kadrosunun niteliği, okulun ÖSYS ve diğer akademik alanlardaki başarısı okulun eğitim-öğretim düzeyi hakkında fikir verir.
*Destek Hizmetleri Yeterli Mi?: Okulun rehberlik servisinin çalışmaları öğrencinin sosyal ve zihinsel gelişimini desteklemelidir.
*Sosyal Hayat Nasıl?: Kulüp çalışmaları ve eğitsel kol faaliyetleri öğrencinin sosyal sorumluluklar edinmesinin ve kendini tanımasını sağlar.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile