Fri19042019

SON Güncelleme03:00:40 AM GMT

Geri HABERLER BAKIRKÖY HABER ADALET YERİNİ BULDU!

ADALET YERİNİ BULDU!

  • PDF
surmanset

Bakırköy İlçe Emniyet Müdürü Murat Çetiner'e, Şırnak Güvenlik Şube Müdürlüğü görevinde bulunduğu dönemde saldırıda bulunan ve hakaret eden Sebahat Tuncel, 1 yıl hapis ve 8500 TL para cezasına çarptırıldı.

Polise tokat attığı için daha önce tazminata mahkum edilen Sebahat Tuncel ceza davasında da 1 yıl hapis cezası ve 8 bin 500 TL adli para cezasına çarptırıldı. 2011 yılındaki Nevruz'da dönemin Şırnak Güvenlik Şube Müdürü Murat Çetiner'e tokat attığı gerekçesiyle tazminata mahkûm edilen HDP eski Milletvekili Sebahat Tuncel, ceza davasında da 'kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret ve görevi yaptırmamak için direnme' suçlarından 1 yıl hapis cezası ve 8 bin 500 TL adli para cezasına çarptırıldı.

Dokunulmazlığı Olduğu İçin Ceza Davası Açılamamıştı

HDP eski Milletvekili Sebahat Tuncel, 2011 yılındaki Nevruz sırasında yapılan izinsiz yürüyüşe müdahale eden dönemin Şırnak Güvenlik Şube Müdürü Murat Çetiner'e tokat atıp, hakaret ettiği gerekçesiyle Silopi Asliye Hukuk Mahkemesi'nce tazminata mahkûm edilmişti. Çetiner'in açtığı tazminat davasını kaybeden Tuncel'e, o dönem dokunulmazlığı olduğu için ceza davası açılamadı. Tuncel'in 1 Kasım'da vekilliğinin sona ermesinin ardından Murat Çetiner ceza davasına başvurdu.

Ceza İndirimi Yapılmadı

Çetiner'in şikayeti üzerine başlatılan soruşturma sonunda Tuncel hakkında 'Görevi yaptırmamak için direnme ve hakaret' suçlarından 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Silopi Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Mahkeme, Tuncel'i 'kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret ve görevi yaptırmamak için direnme' suçlarından 1 yıl hapis cezası ve 8 bin 500 TL adli para cezasına çarptırdı. Mahkeme, Tuncel'in suçu alenen işlediği, haksız tahrik altında bulunmadığı, suçtan dolayı herhangi bir pişmanlık göstermediği ve tekrar işlemeyeceği hususunda bir kanaat oluşmadığı gerekçesiyle cezasında indirimde bulunmadı.

Çetiner, örnek kişiliğiyle halkın takdirini topladı

Murat Çetiner, şark hizmeti 2 yıl olmasına rağmen 4 yıl Şırnak’ta görev yaptı. Şırnak’ın Silopi ilçesinde, 21 Mart 2011 günü yürümek isteyen BDP’liler ile tartışan ve HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in tokat attığı Çetiner, Silopi Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açtığı davada Tuncel’den yasal faizi ile birlikte 36 bin 720 lira tazminat kazanmıştı. HDP’li Tuncel’den tazminatı taksitli şekilde alacak olan Çetiner, aldığı ilk taksitle şehit çocukları ve Şırnaklı öğrencilere çeşitli hediyeler almış ve zarflar içerisinde yardıma muhtaç çocuklara para yardımında bulunmuştu. Daha sonra İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdür Yardımcılığı'na atanan Çetiner, son olarak İstanbul Bakırköy İlçe Emniyet Müdürü olarak görevlendirildi.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile