Salı19032019

SON Güncelleme05:00:40 PM GMT

Diş Hekimi Ümit Sokullu: “Ağız ve Diş Sağlığı İhmale Gelmez”

  • PDF
    Diş Hekimi Ümit Sokullu: “Ağız ve Diş Sağlığı İhmale Gelmez”

Bakırköy'de 25 yılı aşkın süredir kendi muayenehanesinde Diş Hekimliği hizmetleri sunan Ümit Sokullu ile ağız ve diş sağlığı üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Alanındaki gelişmeleri uluslararası düzeyde takip eden Diş Hekimi Ümit Sokullu, en çok merak edilen implant, protez ve ortodontik tedaviler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Diş sorunlarını sürekli erteleyen bir toplumuz

Ülkemizde hastaların diş sağlığı ile ilgili problemlerinde ihmalin önemli bir rol oynadığını belirten Sokullu: “İnsanlar dişiyle ilgili yaşadığı problemleri malesef hekime danışmadan ilaçlar kullanarak geçiştiriyor ve diş hekimi ziyaretini gerek diş hekimi korkusu gerek ekonomik nedenlerle erteleyebildiği kadar ertelemeye çabalıyorlar. Bu da hasta ağzındaki durumun gün geçtikçe daha bozulmasına sebep oluyor. İstisnalar olmakla birlikte, bize geldiklerinde genellikle ağrının dayanılmaz boyuta ulaştığını görüyoruz. Bu durum hem hastanın acısını ve tedavi masraflarını artırıyor hem de tedavi sürecini zorlaştırıyor. Tavsiye edildiği gibi 6 ayda bir diş hekimine kontrole giden kişilerde problemler çoğunlukla ilerlemeden önlem alınabilir.” dedi. Ağız ve diş sorunlarına karşı duyarlılığın eğitimle birlikte arttığını vurgulayan Sokullu: “ Özellikle yaşlıların ve eğitimsiz bireylerin birgün mutlaka dişlerini çektireceğine inandıklarını görüyoruz. Yani ne yaparsa yapsın birgün bütün dişlerinin çekileceğini ve protezlerle hayatına devam etmek zorunda olduğunu düşünen, bu yüzden bir an evvel dişlerini çektirmek isteyen bir kitle var. Tüm sağlık alanlarında olduğu gibi bizde de aslolan öncelikle hastalıklardan korumak, sonra gerekiyorsa tedavi aşamasına geçmektir. En kaliteli yapılan diş bile doğal dişin yerini tutamaz. Bu yüzden diş sağlığı için atılabilecek en büyük adımın toplumda ağız ve diş sağlığını koruma bilincini yaygınlaştırmak olduğunu düşünüyorum.” şeklinde sözlerini sürdürdü.

İmplant mı, Protez mi?” sorusu doğru bir yaklaşım değil

“Hastalarımızın çoğu zaman implantın protezden daha iyi olduğunu, hatta en iyisi olduğunu düşündüklerini görüyoruz.” diyen Sokullu şöyle devam etti:

“ İmplantın bu alanda son teknoloji olduğu kabul edilmekle birlikte, hasta için en doğru tedavi diş hekiminin ihtiyaç doğrultusunda belirleyeceği tedavi yöntemidir. Bu konuda hastaların hekimin yönlendirmesini ve tavsiyesini dikkate alması, tedavi süreci açısından en sağlıklı yöntem olacaktır.

Protez dişlerde kök kemik yapısı fonksiyonunu kaybettiği için kemikler zamanla erime eğilimi gösteriyor, bu da çene yapısını bozabiliyor. İmplant kemiğe kuvvet uyguladıkça fonksiyon kazandırarak kemiğin geri çekilmesini önlüyor. Bu açıdan implantın daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz ancak yine de en iyisi implanttır gibi algılanmaması gerekir. Uluslararası kaynaklar ağızda bulunan 1 implantın bile kemik yapısını korumak ve güçlendirmek için etkili olabileceğini söyler. Yani bir hasta tüm dişlerini protez ya da tüm dişlerini implant yaptıracak diye bir kaide yok. Bu teknikler birbirine alternatif değil, birbirini tamamlayan teknikler olarak görülmelidir.”

Ortodontik Tedavinin Artık Yaşı yok”

Halk arasında “diş teli” olarak bilinen ortodontik tedaviler genellikle çocuklara ve gençlere uygulanan ; belli bir yaştan sonra tavsiye edilmeyen yöntemler olarak biliniyordu. Bu yaygın inanşın da artık eskilerde kaldığını belirten Diş Hekimi Ümit Sokullu: “ Artık sabit braketlerle ortodontik tedavi ile şeffaf plaklarla tedavi de her yaş grubundan hastalara uygulanabiliyor. Dişteki düzensizliklerin fazla ilerlememiş olduğu vakalarda tedavinin şeffaf ortodontik plaklarla da yapılması mümkündür. Şeffaf ortodontik plakların sabit braketli ortodontik tel tedavisine göre en büyük avantajı estetik görüntüyü bozmaması ve konuşmayı fazla etkilememesidir. Hastanın ölçüsü alınıp özel tarayıcılarla bilgisayar ortamına aktarıldıktan sonra hastanın tedavi sırasındaki diş hareketleri özel programlar kullanılarak önceden planlanmaktadır. Bu şekilde 1 veya 2 hafta arayla kullanılacak özel şeffaf ortoplaklar üretiliyor. Bu plaklar dişlere 3 boyutlu hareket kazandırıyor. Diş tellerine kıyasla temizlenmesi daha kolay ve hijyenik olan bu teknikte ortalama aynı sürede ve maliyette tedaviler yapılabiliyor. Her iki yöntemde de yetişkinlerde sonuç alınması çocuklara nazaran daha uzun sürebiliyor” dedi.

Diş Hekimliği için yine en doğru ortamlar muayenehaneler”

Sağlıklı bir Diş Hekimliği hizmetinin emek, bilgi, malzeme, teknoloji ve tecrübenin birleşiminden oluştuğunu vurgulayan Sokullu : “ Bunlardan birinin bile eksikliği verilen hizmeti olumsuz etkiler. Tüm dünyada diş hizmetleri muayenehanelerde verilir. Bu alanda hasta ile hekim arasında oluşan güven bağı ve devamlılık önemlidir. Ülkemizde de diş sağlığı bilinci açısından muayenehaneler desteklenmelidir.” diyerek sözlerini noktaladı.

Yorumlar  

 
0 #1 meryem bal 12-05-2016 19:57
Diş Hekimimiz Ümit Bey'in röportajını okumaktan çok mutlu oldum. Ailece yaptığı işlerden memnunuz yıllardır. Başarılar diliyorum.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile